Ciro Kaybı Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ciro Kaybı Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?
Ciro Kaybı Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Koronavirüs döneminde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları ile beraber, yiyecek-içecek sektörü bu durumdan en fazla etkilenen sektörlerden biri oldu. Paket servis şeklinde hizmet vermeye devam eden yiyecek sektörüne ciro kaybı desteği adı altında yeni destek sunulacak. Peki ciro kaybı desteği nedir? Ciro kaybı desteği başvurusu nasıl yapılır?

CİRO KAYBI DESTEĞİ NEDİR?

Ciro kaybı desteği, Resmi Gazete’de yayımlanan kararla yürürlüğe giren destek paketidir. Buna göre paket servis şeklinde hizmet vermeye devam eden yiyecek sektörüne ödeme gerçekleştirilecek.

CİRO KAYBI DESTEĞİ NE KADAR? KAÇ TL?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan yeni karara göre, ciro kaybı desteğinin ödemesi, Ticaret Bakanlığı bütçesine konulacak ödenekten karşılanacak.

Öte yandan ciro kaybı desteği, tek bir seferde ödenmek üzere 2 bin liradan az ve 40 bin liradan fazla olmamak şartıyla 2020’deki ciroların 2019’daki cirolara göre azalan tutarının yüzde 3’ü esas alınarak verilecek.

CİRO KAYBI DESTEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Ciro kaybı desteğine yönelik başvuru süresi ile diğer usul ve esaslar Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenecek. Destek ödemelerine yönelik başvuruların e-devlet üzerinden alınması bekleniyor. Başvuruların sonrasında yapılacak değerlendirme süreci ile beraber ödemelerin kısa süre içerisinde vatandaşların hesabına yatırılması bekleniyor. 

CİRO KAYBI DESTEĞİNDEN KİMLER YARARLANACAK?

Ciro kaybı desteğinden kimlerin yararlanabileceği merak ediliyor. Destekten, 2019’da veya öncesinde başladığı işine devam eden ve 27 Ocak 2021 itibariyle faal mükellefiyeti bulunan, 2019’da cirosu 3 milyon lira ve altında olup söz konusu yıldaki cirosuna oranla 2020’deki cirosu yüzde 50 ve üzeri azalan işletmeler yararlanacak.  

Söz konusu tarihten sonra 2019 ve 2020 dönemlerine ilişkin verilen beyannameler, ciro hesaplamasında dikkate alınmayacak. Fazla ya da yersiz ödendiği tespit edilen ciro kaybı desteği ödemeleri, 21/7/1953 tarihli ve 6183 Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun Hükümleri uyarınca vergi daireleri tarafından tahsil edilecek.

İLİşKİLİ HABERLER ‘Yeme İçme Sektöründe Normalleşme İçin Erken' Uyarısı

‘Yeme İçme Sektöründe Normalleşme İçin Erken’ Uyarısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kafe ve Restoran Sahiplerine Müjde

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kafe ve Restoran Sahiplerine Müjde

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Destek Kampanyasına Yanıt Verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Destek Kampanyasına Yanıt Verdi

Ciro Kaybı Desteği Kararı Resmi Gazete'de Yayımlandı

Ciro Kaybı Desteği Kararı Resmi Gazete’de Yayımlandı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*