Çin Merkez Bankası’ndan faiz indirimi

Pandemi nedeniyle alınan tedbirlerin ekonomik faaliyetleri yavaşlattığı Çin’de yeni bir faiz indirimi geldi. Çin Merkez Bankası 5 yıl vadeli kredi ana faiz oranını (LPR) 15 baz puan düşürerek yüzde 4.45’e çekti

Böylelikle mortgage için referans faiz oranında bu yıl ikinci kere indirime gidilmiş oldu. Banka, 1 yıl vadeli LPR oranını ise yüzde 3,70’te tuttu.

LPR, önde gelen 18 banka tarafından belirlenen bir kredi referans faiz oranı ve belirlenen oran Çin Merkez Bankası tarafından hazırlanıyor. 5 yıl vadeli LPR mortgage fiyatlandırması için kullanılıyor.

BÜYÜME KESTİRİMİNİ DÜŞÜRDÜ

Çin’in koronavirüs salgınında uyguladığı sıfır tolerans uygulamasının ekonomik büyümeyi olumsuz etkilemesi bekleniyor. Son olarak Goldman Sachs nisan ayı datalarının akabinde Çin iktisadı için büyüme iddiasında revizyona gitti. Bankanın yayımladığı son raporda 2022 GSYH büyüme iddiası yüzde 4.5’ten yüzde 4’e indirildi.

PERAKENDE SATIŞLAR YÜZDE 11 AZALDI

Çin’de koronavirüs tedbirleri sebebiyle nisan ayında perakende satışlar geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 11.1 düştü. Sanayi üretimindeki yıllık düşüş ise yüzde 2.9 olarak açıklandı. Gayrimenkul yatırımlarındaki düşüş ise yüzde 2.7 oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.