Cam Kemik Hastalığı Nedir?

Cam Kemik Hastalığı Nedir?

Cam kemik hastalığı, kemiklerin belirli bir travma ya da yaralanma olmadan kırılmasına sebep olan genetik bir hastalıktır. Cam kemik hastalığı nedir? Detaylar haberimizde…

Cam kemik hastalığı, kemiklerin belirli bir travma ya da yaralanma olmadan kırılmasına sebep olan genetik bir hastalıktır. Cam kemik hastalığının belirtileri nelerdir? Cam kemik hastalığının tedavisi var mıdır? Cam kemik hastalığı genetik bir hastalık mıdır?

Cam hastalığı ile ilgili açıklamalarda bulunan Op. Dr. İhsan Ramadan, hastalığı şöyle tanımladı: ”Hastalığın adından da anlaşılacağı üzere, cam kemik hastalığının en yaygın olarak görülen belirtisi kolay kırılan kemiklerdir. Belirtiler hastalığı taşıyan bireylerin hayatının her döneminde ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda, bebeklerde doğum öncesi ana rahminde bile kırıklar görülürken, bazı vakalarda ilerleyen yaşlara kadar hiçbir belirti gözlemlenmez. Hastalığın belirtileri ve belirtilerin derecesi hastadan hastaya değişebilir.”

CAM KEMİK HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

– Kemik kırılmaları

– Burun kanamaları

– Hafif yaralanmalar sonrasında bile güçlükle durdurulan kanama

– Morluklar

– Bacaklarda çarpıklık

– Nefes alma problemleri

– Güçsüz ve sararmış dişler

– Skolyoz

– Boy kısalığı

– Yorgunluk

– Sıcağa dayanamama

– Göz akında mavilik ya da renk değişimi

– Gevşek eklemler

– Zayıf kaslar

CAM KEMİK HASTALIĞININ TEDAVİSİ BULUNMAMAKTA!

Cam kemik hastalığının tedavisine de değinen Op. Dr. İhsan Ramadan, ”Pek çok genetik hastalıkta olduğu gibi cam kemik hastalığının da kesin bir tedavisi yoktur. İlgili gende görülen mutasyondan kaynaklanan hastalığın derecesi ve şiddeti hastadan hastaya değişebilir. Genel olarak tedavide belirtileri ve oluşabilecek komplikasyonları kontrol altında tutmak ve en aza indirmek hedeflenir. Aynı zamanda, hastaların hayat kalitesinin düşmemesi için normal yaşamlarına devam etmeleri de sağlanmaya çalışılır.Tedavinin en önemli adımlarından biri de hastaların hayatları boyunca karşılaşacakları kemik kırıklarını en az düzeyde tutmak ve hareket kabiliyetini artırmaktır. Bu nedenle, hastaların düzenli olarak doktor kontrolüne gitmesi ve takip edilmesi büyük önem taşır.” diye ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.