Bülent Turan: Çalışanlar enflasyona ezilmesin diye devletin büyük adımları var

Çanakkale Milletvekili ve AK Parti Küme Başkanvekili Bülent Turan, Lapseki ilçesi ile Çardak beldesi ortasındaki bir akaryakıt istasyonunun açılışına katıldı.

Turan, konuşmasında taban fiyat artışına değindi. Dünyada bir süreç yaşandığını söz eden Turan, “Bu sürecin bize yansımaları var. Lakin aşmak bizim vazifemiz. Birlikte sabırla çalışacağız, aşacağız. Türkiye güçlü bir ülke. En sıkıntı vakitlerde nasıl ki Çanakkale’de destan yazmışsak, yeri geldiğinde bu millet en ağır destanı bir daha muharrir. Şayet Türkiye, güçlü olmasaydı; Libya’da, Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan tezimizi ortaya koyabilir miydik? Türkiye güçlü olmasa yıllardan beri Ermeni zulmü altında inleyen Karabağ meselesini çözebilir miydik? Türkiye güçlü olmasaydı 1974 Kapalı Maraş’ı Açık Maraş yapabilir miydik? Misal birçok adımı atabilir miydik?” dedi.

“Esas artış tekrar yıl başında olacak”

DHA’nın aktardığına nazaran minimum fiyata yapılan orta artırımda patrona verilen 100 TL takviyenin az olduğuna ait birtakım tenkitler olduğunu belirten Turan, “Ama âlâ değerlendirelim. Temel taban fiyatın düzenlemesi Ocak’ta yapıldı. Damga vergisi, gelir vergisi düzenlendi. Kişi başı 450 TL o vakit düşmedi mi? Bu ek 100 TL demek. Minimum fiyatta temel artış yüzde 50 ile o gün olmadı mı? Bu bir ek artırım. Temel düzenleme, temel artış yeniden yıl başında yapılacak. Taban fiyatın olağanda artışı her yıl ocak ayında yapılır. Türkiye’de üretim devam ederken, maaşlımız, alt gelir kümemiz, personelimiz külfet yaşıyor artırımlardan ötürü; enflasyona ezilmesin diye de devletin büyük adımları var. O artırımın oranında ek artırım yapmak, benzeri işleri yapmak tümümüzün misyonu. O yüzden diyorum ki, ülkemizdeki konjonktürel sıkıntıları aşacağız, geriye baktığımızda telaffuzumuz, hatıramız kalacak” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.