BM’den Libya iletisi: Gelişmeleri tasayla takip ediyoruz

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, New York’taki basın toplantısında, Libya‘da Temsilciler Meclisi tarafından başbakan olarak atanan Fethi Başağa‘nın Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe‘den idaresi teslim alma talebine değindi.

Stephane Dujarric, Libya‘da destek güç toplama ve siyasi rekabet için güç kullanma tehditleri dahil yaşanan gelişmeleri son derece telaşla takip ettiklerini lisana getirerek, “Orada tansiyonun bu tarafta yükselmemesi çok değerli. İlgili tarafların da Libya halkının çıkarlarını göz önünde bulundurmaları gerekir” dedi.

Dujarric, Libya’da kimsenin geriye dönüşü istemediğine işaret ederek, BM Libya Özel Temsilciliğinin de ülkedeki tüm taraflarla bu bağlamda temas halinde olduğuna vurgu yaptı.

LİBYA’DA SEÇİM ÇIKMAZI

Libya’da bir müddettir Abdulhamid Dibeybe ve Fethi Başağa’nın liderlik ettiği iki farklı hükümet bulunuyor. Bu durum ülkenin yine şiddet sarmalına sürüklenmesi telaşlarını artırıyor.

Fethi Başağa, 24 Ağustos’ta Dibeybe’ye hitaben yayımladığı açıklamasında, “Demokrasinin prensiplerine hürmet ve sizlere güvenoyu vermiş yasama makamlarının kararlarına uyma bağlamında müddeti bitmiş yetkinizi istekli olarak teslim etmeniz gerekiyor” tabirlerini kullanmıştı.

Dibeybe’ye Libyalıların kanını koruyan emniyetli bir vatandaş olarak barışçılığını ortaya koymaya davet eden Başağa, bu adımlarla ülkenin savaş yerine refaha yöneleceğine savunmuştu.

Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Dibeybe de Başağa’ya cevap olarak toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları kaydetmişti:

“Eski İçişleri Bakanı’na (Başağa), savaş çıkarma ve sivilleri gaye alma istikametindeki tekrarlanan tehditkar iletilerine sınırlama getir. Şayet Libyalıların hayatını önemsiyorsan gayretlerinle seçimlerin gerçekleşmesine odaklan. Ayrıyeten geçmişte kalan askeri darbe hayallerini de bırak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.