Bankalar 19,85 TL’nin altında dolar satamıyor

Ekonomim’den Şebnem Turhan’ın haberine göre piyasalardaki döviz sıkışıklığı büyüyor. Bankacılık sektörü kaynaklarının verdiği bilgiye göre bazı bankalarda efektif döviz alım kampanyaları başladı. Çalışanlarını motive ederek yastık altı ve kasalardaki dövizi kazanmaya çalışan bankacılık sektörü daha önce Merkez Bankası’nın yasakladığı ancak sonrasında gevşettiği kur korumalı mevduat (KKM) faizi artı prim uygulamasına da geri döndü.

KKM faizleri yüzde 30-35’lere çıkıyor

Kaynaklar, bankacılık sektörünün 28 Nisan’a kadar yüzde 5 dönüşüm oranı hedefini yakalaması gerektiği için efektif döviz kampanyasının başlatıldığını belirtti.

Kaynakların verdiği bilgiye göre bu sayede kazanılan dövizden dönüşlü KKM hesaplarında yıllık faiz oranı dolar cinsinden yüzde 30-35’lere çıkıyor. Öte yandan dolardaki yükseliş ile bankaların yüklenmesiyle KKM hesaplarında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun verilerine göre 7 Nisan haftasında 75.8 milyar liralık artışla 1,78 trilyon lira ile yeni rekor seviye görüldü. KKM’nin yanı sıra döviz mevduatları da 3,1 miyar dolar artış gösterdi.

19,85 TL’nin altında döviz satışı yapılamıyor

Öte yandan Merkez Bankası dün bankalar ile doğrudan TL uzlaşmalı vadeli döviz satım imkanı getirdi. Yetkili bankalar TCMB ile telefon aracılığıyla iletişim kurarak anlık forward kur fiyatı alabilecek. Konuya yakın kaynaklar bankaların bunu bir süredir talep ettiğini ve uygulamanın reel sektöre hedge kolaylığı sağlayacağını, artan kurumsal spot döviz talebini ise azaltabileceğini kaydetti. 

Bankacılık sektörü kaynakları Dolar/TL’de dün itibariyle 19,85 liranın altında satış yapılmaması istenildiğini bildirdi. Kamu bankalarında ise 19,85 liranın altında dolar satışı gerçekleştirilebildi. Serbest piyasada ise 19,68 seviyesinde işlemler geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir