Bakan Yardımcısı’ndan 5G açıklaması: İhraç eden ülke pozisyonuna ulaşmak için çalışıyoruz

Gençlik ve Spor Bakanlığı uhdesinde, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu (BTK) ve Türkiye Bilişim Derneğinin katkısıyla düzenlenen “Gençlik ve Bilişim Festivali”nde Türkiye’nin Dijital Dönüşümü panelde ele alındı.

Sayan, yaptığı konuşmada, Türkiye’nin fiber altyapısına değinerek, “Fiber internetin bütün meskenlere ve mahallelere gitmesini istiyoruz. 2023 sonu gayemiz her hanede 100 megabit/saniye internetin olması. Zira teknoloji daima gelişiyor ve dijital dönüşüm bizi çepeçevre kucaklıyor.” tabirini kullandı.

5G teknolojisiyle her şeyin taşınabilir platformlarda yapılacağı bir dünyaya geçileceğini anlatan Sayan, “Türkiye’nin 4,5G’de yerlilik, ulusallık oranını yüzde 30’a çıkardık. Fiber uzunluğumuz 471 bin kilometre. İnternet abonelerinin aylık ortalama kullanımı 204 gigabayta ulaştı. Biz 5G’yi de yalnızca kullanan değil yerli ve ulusal imkanlarla teknoloji tasarlayan, geliştiren, üreten ve ihraç eden ülke pozisyonuna ulaşmak için çalışıyoruz. Coğrafyamız da haberleşme altyapılarının yerli ve ulusal olmasının kritikliğini bize göstermiştir.” değerlendirmesinde bulundu.

Sayan, gençleri BTK Akademi eğitimlerine katılmaya davet ederek, siber güvenlik başta olmak üzere birçok alanda bu eğitimleri tamamlayarak istihdam noktasında onlarla çalışabileceklerini söyledi.

Gençlerden yabancı lisanlarını geliştirmelerini isteyen Sayan, “Programlama lisanlarını yeterli bilmeniz, toplumsal olmanız gerekiyor. Yalnızca eğitime odaklanmak yerine pratiğe odaklanarak bilgi ve görgüyü artırmalısınız.” tavsiyesinde bulundu.

Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Halis Yunus Ersöz de kamudaki bilişim projelerinden bahsederek, özel kesime katkı sağlayacak projelerin birçoğunun artık kamudan çıktığını söyledi. Ersöz, “Kamuda yazılım alanında önemli gelişmeler var. Toplantının maksadı bu gelişmeleri gençlere tanıtmak. Gençler için bu toplantılar düzgün bir fırsat.” diye konuştu.

Sıhhat Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci de bakanlığın dijital dönüşüm alanındaki yaptığı çalışmalara, sıhhat bilişimi teknolojileri idaresine ait bilgi vererek gençlere proje düşünürken “haddinizi bilmeyin.” davetinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.