Alman hükümeti Rus gazı ithalatı yapan Uniper şirketinin kurtarma planını kabul etti

Şirketten yapılan açıklamada, Alman hükümetinin, doğal gaz fiyatlarındaki artış ve Rus teslimatlarındaki düşüşün akabinde şirketin yüzde 30 payını almayı kapsayan kurtarma planını kabul ettiği belirtildi.

Uniper, iki hafta evvel kurtarma talebinde bulunmuştu.

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşın akabinde Almanya İktisat ve İklimi Müdafaa Bakanlığı, nisanda güçte Rusya’ya bağımlılıktan kurtulmaya yönelik yenilenebilir güç üretiminin artırılmasını hızlandırmak için yasa paketi açıklamıştı.

Almanya Federal Meclisi (Bundestag), Bakanlar Heyeti’nde kabul edilen ve ülkenin yenilenebilir güç üretimini artırmayı amaçlayan “Paskalya Yasası’nı” 7 Temmuz’da onaylamıştı.

Söz konusu maddede, yenilenebilir güç kullanımının kamu güvenliği faydasına olduğuna vurgu yapılarak, güneş gücü, karasal rüzgar ve açık deniz rüzgar gücünden elektrik üretiminin artırılması için savlı maksatlar bulunuyor.

Avrupa’nın en yüksek güç tüketimine sahip ülkesi Almanya’da şu anda elektrik üretiminin yüzde 42’den fazlası yenilenebilir güç kaynaklarından sağlanıyor. Alman hükümeti daha evvel elektrik tüketimindeki yenilenebilir güç hissesini 2030’a kadar yüzde 65’e çıkarmayı hedefliyordu.

Almanya, Rusya-Ukrayna savaşından evvel, muhtaçlığı olan doğal gazın yüzde 55’ini, ham petrolün yüzde 35’ini ve kömürün yüzde 45’ini Rusya’dan alıyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.