AKP bir sağdan bir soldan… Yasak geldi

İçinde LGBTİ karakter olan “Lightyear” animasyon filmi, Türkiye’de yasaklandı.

Daha önce 2 Eylül’de Türkiye’de gösterime gireceği ilan edilen filmle ilgili yapılan şikayetlerden birine CİMER’den gönderilen yanıt sosyal medyada paylaşıldı.

CİMER, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin incelemesi sonucunda filmin ticari dolaşımı ve gösteriminin uygun bulunmadığı belirtildi. Lightyear isimli animasyon filmi Endonezya, Malezya, Kuveyt, Arabistan ve Çin’de de yasaklanmıştı.

MİLLİ GAZETE’DEN “PERDEYİ KAPATIN” ÇAĞRISI

2 Eylül’de Türkiye’de vizyona girmesi beklenen filme Milli Gazete tepkisini göstererek “Perdeyi Kapatın” başlıklı haberinde filmin vizyona girmemesi için çağrıda bulunmuştu.

İLGİLİ HABER İÇİN:

-Milli Gazete o filmi hedef aldı: Perdeyi kapatın

Milli Gazete’nin haberinde şu ifadeler yer aldı:

“İçerisinde bulunan gayri ahlaki unsurlar dolayısıyla birçok ülkede yasaklanan filmin Türkiye’de 2 Eylül tarihinde vizyona girmesi planlanıyor. Konuya ilişkin olarak görüşlerini paylaşan vatandaşlar, söz konusu filmin gösterime girmesine mâni olunmasını talep ediyor. Doğrudan çocukları hedef alması dolayısıyla ilaveten bir tehlike içeren film için gerekli mercilerin adım atması gerekiyor.”

AKP BİR SAĞDAN BİR SOLDAN

Son dönemde CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun söylemlerini uygulamaya geçiren AKP iktidarı, bu kez de Saadet Partisi’ne yakın Milli Gazete’nin çağrısını gerçekleştirmiş oldu.

İşte CİMER’in o kararı:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.