Acı Biberi Tüketirken Dikkat: Günde Üçten Fazlası...

Acı Biberi Tüketirken Dikkat: Günde Üçten Fazlası…

Eğer günde üçten fazla acı biber tüketildiğinde zararı ortaya çıkıyor ve hatta fazla tüketilmesi durumunda vücutta kanser hücrelerini tetikliyor. İşte acı biberin zararları…

Türk mutfağının en temel lezzetlerinden biri acıdır. Yemeklerin olmazsa olmazı acının birçok faydası bulunurken, fazla tüketildiği zaman sanıldığını aksine vücut sağlığını olumsuz etkiliyor. Peki faydalarından sık sık bahsettiğimiz acı biberin, zararları neler?  

ACI BİBERİN ZARARI NEDİR?

-Barındırdığı yüksek miktarda çözücü madde içeren acı biber, yakıcı etki gösterir. Bu da tüketildiğinde bütün sindirim sistemini etkiler. 

-Aşırı tüketildiğinde buradaki hücrelerin madde yapısını bozar. Kanserin meydana gelmesine bile sebep olabilir. 

-Fakat sınırlı tüketildiğinde kanseri önler. Çünkü yüksek miktarda C vitamini barındırır. Bu nedenle uzmanlar kişilerin aşırı acı olan biberlerden günde 3 adet orta düzeyde olanlarda ise 5 tane daha hafifleri ise 8 tane tüketilebileceğinin altını çiziyor. Oldukça acı olan biber mide duvarının delinmesine zemin hazırlayabilir.

-Acı biberin sağlıklı bireylere hiçbir zararı yoktur. Ancak, bazı hastalık durumlarında acı biberin zararları ile karşılaşmak mümkündür.

-Acı biberin zararları ile karşılaşmamak için midesinde problem olan kişilerin tüketmemesi gerekir. Aynı zamanda yaralı bağırsak problemleri ve basur hastalıklarında da kesinlikle tüketilmemelidir. Bunun dışında sağlıklı kişilerde de aşırı tüketimlerde Acı biberin zararları ile karşılaşmak mümkündür.

-Öğünlerinizde 1-2 tutam dışında tüketmeniz olumsuz etkilerle karşılaşmanıza, mideye ve bağırsaklara zarar verebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.