ABD’deki Bağımsızlık Günü saldırganı cürmünü itiraf etti

ABD’nin Illinois eyaletinde yer alan Highland Park’ta 4 Temmuz’da Bağımsızlık Günü kutlamaları sırasında 22 yaşındaki Robert E. Crimo isimli saldırgan kalabalığa ateş açmış, 7 kişiyi öldürmüş, 39 kişiyi de yaralamıştı.

Lake County Şerif Ofisi Sözcüsü Christopher Covelli yaptığı açıklamada, Crimo’nun Illinois eyaletinden Wisconsin eyaletine geçmeyi ve Madison kentinde de emsal bir taarruz düzenlemeyi planladığını söz etti.

Covelli, müfettişlerin Crimo’nun Madison’a gittiğine dair bilgilere ulaştığını aktararak, “Madison’da bir kutlamanın gerçekleştiğini gördü ve aracında bulunan ateşli silahı kullanarak öbür bir saldırıyı önemli olarak düşündü. Başlangıçta öbür bir hücum gerçekleştirmek için Madison’a gitmeyi planladığına dair elimizde bir bilgi yok. Birinci akından sonra etrafta dolaştığına ve kutlamayı gördüğüne inanıyoruz” dedi.

Crimo, Highland Park’taki taarruzun akabinde saatler sonra aracında yakalanmış ve araçta ikinci bir silah bulunmuştu.

7 defa birinci derece cinayetle suçlandı

Hakim karşısına çıkan Crimo’nun birinci durulmasının akabinde gazetecilere demeç veren Lake County Eyalet Başsavcısı Eric Rinehart, mahkemenin Crimo’nun kefaletsiz formda tutuklu tutulacağına karar verdiğini aktararak, Crimo’nun yedi defa birinci derece cinayetten suçlandığını belirtti.

Başsavcı Rinehart, Crimo’nun gözaltına alındıktan sonra polis sorgusunda kalabalığa ateş ettiğini itiraf ettiğini belirterek, dedi.

Şartlı tahliyesiz ömür uzunluğu mahpus cezası verilmesi bekleniyor

Başsavcı Rinehart, duruşma öncesi yaptığı açıklamada ise, Illinois’ta idam cezasının uygulanmaması nedeniyle Crimo’nun kaideli tahliye olmaksızın ömür uzunluğu mahpus cezası almasının beklendiğini tabir etmişti. Crimo’nun davasındaki bir sonraki duruşmanın 28 Temmuz olarak belirledi.

Saldırgan bayan kıyafetleri giymişti

İHA’nın aktardığına nazaran polis tarafından saatler sonra yakalanan Crimo’nun hücumun akabinde kaçarken kalabalığa karışmak için bayan kıyafetleri giydiği tabir edilmiş, Crimo’nun kelam konusu saldırıyı birkaç hafta evvelden planladığı aktarılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.