ABD’de kürtaj yanlısı protestoda Kongre üyeleri gözaltına alındı

ABD’de Yüksek Mahkeme, ülkede kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan “Roe-Wade kararı”nı iptal etmişti.

Yüksek Mahkeme’nin önünde kürtaj yanlısı protesto gösterisi düzenlendi.

Gösteri sırasında kimi Kongre üyeleri, polis tarafından gözaltına alındı.

17 Kongre üyesine gözaltı

ABD Kongre Polisi’nin resmi Twitter hesabından yapılan yazılı açıklamada, tabirine yer verildi.

Protestocuların, trafik kanunlarına karşıt olarak 1. Cadde’yi trafiğe kapatmak istediğine işaret edilen açıklamada, standart 3 ikazın verilmesinin akabinde gözaltılara başlandığı aktarıldı.

Polisin gözaltına aldığı isimler

Gözaltına alınan Kongre üyeleri ortasında, Temsilciler Meclisinin birinci Müslüman bayan üyeleri Ilhan Omar ve Rashida Tlaib de yer aldı. Ayrıyeten tanınan Kongre üyelerinden New York Temsilcisi Alexandria Ocasio Cortez ve Temsilciler Meclisi Lider Yardımcısı Katherine Clark’ın da gözaltına alındığı bildirildi.

“Sivil direniş gösterirken gözaltına alındım”

Ilhan Omar, gözaltına alındığı ana ait imgeleri toplumsal medya hesabından paylaşarak, “Kongre üyesi öteki arkadaşlarımla bugün Yüksek Mahkeme önünde sivil direniş gösterirken gözaltına alındım. Üreme haklarıma ait akınlar konusunda elimden geleni yapmayı sürdüreceğim.” ifadelerini kullandı.

Yüksek Mahkeme’nin kürtaj kararı

AA’nın haberine nazaran, 24 Haziran’da 1973 tarihli “Roe-Wade kararı”nı iptal edildi.

Karar ile kürtaj, anayasal bir hak olmaktan çıkarken, bu mevzudaki kanunlar eyaletlerin kendi inisiyatiflerine bırakıldı.

Biden’ın tepkisi

Söz konusu karar, sağ cephede memnuniyetle karşılanırken, ABD Lideri Joe Biden başta olmak üzere sol kesim, kararı “kadın sıhhatine saldırı” olarak yorumlamıştı.

Mahkemenin kararının akabinde Yüksek Mahkeme önünde ve ABD’nin çeşitli kentlerinde vakit zaman protesto şovları düzenleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.