AB, yapay zeka kullanımında sınıfta kaldı

AB ülkelerinin dijital dönüşüm sürecindeki ilerlemesini değerlendiren Dijital İktisat ve Toplum Endeksi (DESI) 2022 yılı raporu, AB Komitesi tarafından yayımlandı.

Rapor, Covid-19 pandemisi sırasında dijitalleşme sürecinde AB ülkelerinde ilerleme kaydedildiğini lakin, dijital hünerler, KOBİ’lerin dijital dönüşümü ve gelişmiş 5G ağlarının yaygınlaşmasına ait büyük eksiklikler bulunduğunu gösteriyor.

Raporda ayrıyeten, AB Toparlanma ve Dayanıklılık Platformu’nun dijital alanındaki ıslahat ve yatırımlara 127 milyar avroluk fon ayırdığı ve bu kaynağın dijital dönüşümün hızlandırılması için değerli bir fırsat sağladığına dikkat çekiliyor.

Raporun bulguları ortasında, AB ülkelerinin dijital dönüşümde ilerleme kaydettiği fakat, yapay zeka ve büyük data üzere değerli dijital teknolojilerin işletmeler tarafından şimdi kâfi düzeyde benimsenmediği yer alıyor.

Yenilikçi hizmetler ve uygulamalar için gerekli olan süratli 5G temas altyapısının faal kullanımı için gayretlerin hızlanması gerektiği belirtiliyor.

FİNLANDİYA, DANİMARKA, HOLLANDA VE İSVEÇ, DİJİTALLEŞMEDE BAŞI ÇEKİYOR

Raporda yer verilen başka bulgulardan kimileri şöyle:

  • Finlandiya, Danimarka, Hollanda ve İsveç dijitalleşme alanında AB ülkeleri ortasında ön sıralarda olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, yapay zeka ve büyük bilgi üzere gelişmiş dijital teknolojilerin bu ülkelerdeki kullanımının %30’un altında olduğu ve 2030 Dijital On Yıl gayesi olan %75 düzeyine ulaşılması için daha fazla ilerleme kaydedilmesi gerektiğine dikkat çekiliyor.

  • İtalya, Polonya ve Yunanistan’ın son beş yıl içerisinde DESI puanlarını kıymetli ölçüde güzelleştirdiği ve bu ülkelerdeki yatırımların AB fonlarıyla desteklendiği belirtiliyor.

AVRUPA VATANDAŞLARININ YÜZDE 54’Ü TEMEL DİJİTAL HÜNERLERE SAHİP

  • 16-74 yaş ortasındaki Avrupa vatandaşlarının yalnızca %54’ü en temel dijital marifetlere sahip bulunuyor. Dijital On Yıl gayesine nazaran 2030’a kadar bu oranın %80’e ulaşması gerekiyor.
  • 2020 ve 2021 yılları ortasında 500 bin bilgi ve bağlantı teknolojileri (BİT) uzmanının AB işgücü piyasasına girdiği fakat, AB’deki toplam 9 milyon BİT uzmanı sayısının, 2030 yılına kadar toplam 20 milyon uzman maksadının çok gerisinde kaldığı ve işletmelerin gereksinimlerini gidermek için kâfi olmadığı vurgulanıyor.
KAYNAK: GIDA HATTI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.