4 yeni kitap raflarda yerini aldı

SALİHA SULTAN

TÜRK DÜNYASINA YOL GÖSTEREN 23 BİLİM İNSANI TEK KİTAPTA

Konuralp Ercilasun’dan İsenbike Togan’a, Melek Özyetgin’den Serkan Acar’a, İlyas Kemaloğlu’ndan İnci Enginün’e Türk dünyasının 23 bilim insanı, ‘Türk Dünyası Uzmanlarıyla Söyleşiler’ kitabında bir ortaya geldi. Ahmet Kanlıdere tarafından yayıma hazırlanan kitap, Ötüken Neşriyat etiketiyle raflarda. Kitap, Türk dünyasının tarih, lisan, edebiyat başlıklarındaki çeşitli sorunlarına bilimsel mesailerini hasreden bilim insanlarının yetişmesini ve çalışma alanlarına kendilerini hazırlayan eğilimlerini, entelektüel meraklarını biyografileri bağlamında merkeze alan ve doktora öğrencilerinin gerçekleştirdiği bir dizi mülakattan oluşuyor. Mercek altına alınan mevzulardan evvel toplumsal bilimciyi ve onun toplumsal etrafını tanımanın ehemmiyetini ortaya koyan bu söyleşiler, öğretici birer rehber niteliği taşıyor.

SAVAŞIN GÖLGESİNDE BÜYÜYEN İKİ ÇOCUK

Rus müellif Yevgeniy Panteleyeviç Dubrovin’in ‘Keçiyi Beklerken’ romanı Alfa Kitap tarafından okura sunuldu. Müellifin daha evvel ‘Hipnozcunun Yeğeni’ yapıtını Türkçeye aktaran Ali İstek Dırık tarafından çevrilen roman, ikinci Dünya Savaşı sonrası Sovyetler Birliği’nde babasız meskenlerde, yoksulluk ve açlıkla çaba eden annelerin kıssasını, savaşın yerle bir ettiği ahlaki bedelleri gözler önüne seriyor. Yapıtlarında savaş sonrası yaşananları mizahi bir lisanla kaleme almasıyla da bilinen Dubrovin, iki çocuk kahramanın kıssası üzerinden, yurtsuzluğun, şiddetin ve sınıf ayrımının trajik tesirlerini sorguluyor. Roman, 1988’de direktör Galina Yurkova tarafından ‘Frantsuz’ ismiyle beyazperdeye aktarılmıştı.

HATIRLAMAK VE UNUTMAK ÜZERİNE BİR BAŞYAPIT

İspanyol müellif Javier Cercas’ın isminin tüm dünyada duyulmasını sağlayan ve Mario Vargas Llosa, J. M. Coetzee, Doris Lessing üzere müelliflerin büyük beğenisini kazanan Salamina Askerleri romanı Everest Yayınları’nca okura sunuldu. Saliha Nilüfer tarafından Türkçeye aktarılan roman, İspanya tarihinin çok belirleyici bir periyoduna farklı bir açıdan yaklaşıyor. İspanya İç Savaşı’nın son aylarında, Cumhuriyetçi birliklerin bir küme Franco taraftarını kurşuna dizmesiyle gelişen olayları okuruna aktaran roman, kıssa içinde öykülerle gerçekle kurmaca ortasındaki ince çizgide seyreden, hatırlamak ve unutmak üzerine bir başyapıt.

MİNİKLERE EZELİ DOSTLUĞU ANLATAN HİKAYELER

Kitapları 30’dan fazla lisana çevrilen Alman çocuk ve gençlik edebiyatının yıldız kalemlerinden Andreas Steinhöfel’in ‘Riko ve Oscar’ serisini Türkçeye kazandıran Tudem Yayınları, müellifin beş kitabını bu defa özel set olarak çocuklara sunuyor. Peter Schössow’un resimlediği, 12 yaş üstü çocukların keyifle okuyacağı serinin çevisinde ise Kâzım Özdoğan, Suzan Geridönmez ve Olcay Mağden imzası var. Ezelî ve ebedî dostluklarıyla ezberleri bozan iki kafadarın birbirinden sürükleyici beş farklı macerasına yer veren set, polisiye sinemalara şapka çıkartan çok katmanlı kurgusuyla çocukların merak hissini körüklüyor. Sette, serinin ‘Derin Gölgeler’, ‘Defolu Kalpler’, ‘Çalıntı Taş’, ‘Gökteki Cennet’, ‘Devasa Bir Hata’ kitapları yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.